Competition Playlist

Note:  Practice times will be reserved at the time you check in for the competition.

To all competitors:  Please check back to this schedule as it could easily change due to some competitors having to drop out at last minute.  Final placement for playing will be given to you when you register at the competition.

Note:  (PT) indicates Page turner needed

Wednesday, August 24

9:00 – 9:15 – Opening announcements

9:15 – 9:30 – Michael Quinn – 3-round

  • Chopin “Revolutionary” Etude, Op. 10 No. 12. – 2.5 min
  • Chopin Ballade in G Minor, Op 23. – 9.25 min

9:30 – 9:45 –  Tyler Dennison – 2-round

  • Chopin – Grand Valse Brillante Op 18 – 4.5 min
  • Rachmaninoff Prelude Opus 23, No. 5 – 3.5 min
  • Tchaikovsky – Nutcracker Snow Pas De Deux – 4.5

9:45 – 10:00 – Theresa Dunson – 3-round (PT)

  • Brahms, Ballade in D Minor Opus 10 No. 1 – 4.5 min
  • Haydn, Sonata in Eb Hob. XVI: 49 Allegro – 5.75 min

10:00 – 10:15 – Janet Underhill – 3-round

  • Ravel, Jeau d’Eaux – 5.5 min
  • Liszt, Paganini, Six Grand Etudes, No. 2 – 5.5 min

10:15 – 10:30 – Edward Fritz – 3-round

  • Chopin, Nocturne, Opus 48, No. 1 – 7 min
  • Liszt/Schubert, Gretchen am Spinnrade – 5 min

10:30 – 10:45 – Kathryn Schoenbrod – 2-round (PT)

  • Bach, Partita IV, Allemande – 5 min
  • Rachmaninoff, Prelude, Opus 23, No. 4 – 6 min

10:45 – 11:00 – Paul Doerrfeld – 3-round

  • Chopin – Polonaise in F minor, Opus 71 No. 3 – 6.5 min
  • Moskowski – Etude Op. 72 No.13 in A flat minor – 3.75 min

11:00 – 11:15 – Alexander Weymann – 3-round (PT)

  • Händel, Chaconne in G major, HWV 435 – 7 min
  • Lutosławski, Two Etudes – 4.5 min

11:15 – 11:30 – Tim Adrianson – 3-round (PT)

  • Margaret Bonds, Troubled Water (1967) – 5.25 min
  • Leo Sowerby, Sonata for Piano, Mov. 3 (1948/63) – 6.25 min

11:30 – 11:45 – Richard Izatt – 2-round

  • Bach WTC-1 Prelude No. 10 in E Minor – 2 min
  • Beethoven Sonata No. 3 in C Major, Opus 2 No. 3, Allegro con brio – 10 min

11:45 – 12:00 – Sharon Madison – 3-round (PT)

  • Beethoven, Sonata, Opus 10 No. 3, Presto – 7 min
  • Ravel, Jeux D’eau – 6 min

12:00 – One hour lunch break

1:00 – 1:15 – Opening announcements

1:15 – 1:30 – Machelle Johnson – 3-round (PT)

  • Poulenc, Trois Novelettes 1 and 2 – 5 min
  • Kapustin, Opus 41 Variations – 7 min

1:30 – 1:45 – Bernadette Betita – 2-round

  • Beethoven, Sonata, Opus 49, No. 2, 1st Movement, 2.5 min
  • Chopin, Nocturne, Opus 9, No. 1, 3 min
  • Rachmaninoff, Polichinelle, Op. 3, No 4, 3.25 min

1:45 – 2:00 – Una Stroda – 2-round

  • Schubert, Drei Klavierstucke No.2, D.946 – 8 min
  • Stravinsky, Etude, Opus 7, No.4 – 2 min

2:00 – 2:15 – Al Vasaitis – 2-round

  • Bach, Fantasia in C minor BWV 906 – 6 min
  • Beethovan, Sonata in C Minor Op. 10 no. 1, Mov 1 – 6 min

2:15 – 2:30 –  John Vinyard – 2-round (PT)

  • Theodore Leschitizky, Toccata, Hommage a Czerny, Opus 46 No. 5 – 4 min
  • Brahms, Capriccio, Opus 76 No. 1 – 3.5 min
  • Brahms, Capriccio, Opus 76 No. 5 – 3.5 min

2:30 – 2:45 – Stephen Stouder – 3-round

  • Brahms Intermezzo Opus 119 No. 1 – 4 min
  • Ravel Alborada del gracioso from Miroirs – 7 min

2:45 – 3:00 – Jaime Frias – 2-round (PT)

  • Bach, Prelude in A-Minor, English Suite No. 2 – 5 min
  • Chopin, Fantasie Impromptu, C#-Minor, Opus 66 (Post) – 5 min

3:00 – 3:15 – Hyejoong Ryu – 2-round (PT)

  • Mozart Sonata in C, KV279 (189d), Allegro – 5 min
  • Chopin Nocturne Opus 9 No. 2 – 4.5 min

3:15 – 3:30 – Timothy Patenode – 2-round (PT)

  • Mendelssohn, Lieder Ohme Warte, Opus 19 No. 5 – 5.5 min
  • DeBussy, Suite Bergemesque, Prelude – 5.5 min

3:30 – 3:45 – 15 minute break

3:45 – 4:00 – David Swenson – 3-round

  • Liszt Etude de Concert No. 2, “La leggierezza” – 4 min
  • Debussy Sarabande from Pour Le Piano – 4 min
  • Rachmaninoff Prelude Opus 23 No. 2 in Bb major – 3 min

4:00 – 4:15 – Marie Ito – 2-round

  • Shostakovich, Prelude and Fugue in G major, Opus 87 – 5 min
  • Chopin, Nocturne in C minor, Opus 48-1 – 6.5 min

4:15 – 4:30 – Al-Mufti Hassan – 3-round (PT)

  • Haydn, Variations in F minor – 9 min
  • de Abreu, Tico-tico no fuba – 2.5 min

4:30 – 4:45 – Cheng Chungte – 2-round (PT)

  • Bach French Suite No. 2 Sarabande – 3 min
  • Bach French Suite No. 2 Courante – 2.5 min
  • Chopin Nocturne Opus 9 No. 3 in B Major – 6.5 min

4:45 – 5:00 – Norbert Flocke – 3-round (PT)

  • Beethoven, Sonata “Pathetique”, Mov. 1 – 8 min
  • Chopin, Etude, Opus 10 No. 11 – 3 min

5:00 – 5:15 – Michael Haddad – 3-round (PT)

  • Bach, Italian Concerto (I) – 4 min
  • Copland, Piano Sonata (I) – 8 minutes

5:15 – 5:30 – Alexandra Nica – 3-round

  • Ciortea, Joc Tiganesc (Gypsy Dance) – 2 min
  • Chopin, Etude, Opus 25, No.1, Aeolian Harp – 2.5 min
  • De Senneville, Les Fleurs Sauvages – 2.5 min
  • Debussy, Doctor Gradus ad Parnassum, Children Corner’s Suite No. 1 – 2 min

 

_________________________________________________________________________

 

Thursday, August 25

9:00 – 9:15 – Opening announcements

9:15 – 9:30 –     Noriko Mashuhiro – 2-round (Japan)

  • Yamada Kosaku, Les petit-poèmes, No.10b – 1 min
  • Yamada Kosaku, Poemes2 Der junge Zentauer, No.3 – 1 min
  • Liszt, Consolations S.172, R12, No.3 – 4 min
  • Mompou, Prelude No.7 – 3 min
  • Mompou, Paisajes Ⅱ El lago – 3 min

9:30 – 9:45 –     Claire Boedts – 2-round (France) (PT)

  • Bach, Capriccio Partita 2 – 3.5 mins
  • Schumann, Arabesk – 7.75 mins

9:45 – 10:00 –   Ronald VanVollenhoven (The Netherlands)

  • Bach, Partita No. 2 in C-Minor, BWV 826, capriccio – 2 min
  • Chopin, Scherzo No. 2 in B-Flat Minor, Opus 31 – 10 min

10:00 – 10:15 – Noah DeGarmo – 3-round

  • Chopin, Fantasie Impromptu, Op. 66, w/o repeats – 7 min
  • Wagner-Liszt, Isolde’s Liebestod from “Tristan und Isolde” – 5 min

10:15 – 10:30 – Kiyohara Shoko – 2-round

  • Mozart Piano Sonata, K.330 1st movement -5 min
  • Chopin, Nocturne, Opus 72 No.1- 4.4 min

10:30 – 10:45 –  Sin Yi Kong – 2-round

  • Haydn Sonata No. 53 in E minor, Mov I, Presto – 3 min
  • Debussy, Preludes Book I, No. 5, Les collines d’Anacapri – 3 min
  • Liszt, Trois etudes de concert, No. 3, Un sospiro – 5 min

10:45 – 11:00 – Yinuo Tang – 2-round (Hong Kong) (PT)

  • Bach-Italienisches Konzert, BWV 971 (I. Allegro) – 3.75 min
  • Liszt-Tarantella da Guillaume Louis Cottrau, S.162(3) -8 min

11:00 – 11:15 – Kate Lo – 2-round

  • Haydn, Sonata in E-minor Hob No.34., Mov. 1 – 3.5 min
  • Benjamin Lees, Fantasia – 6.5 min

11:15 – 11:30 – Monica Hart – 2-round (PT)

  • Mompou, selections from “Variations on a Theme by Chopin” – 12 min

11:30 – 11:45 – Judy Darst – 2-round

  • Scharwenka Nocturne Opus 86 – 4.75 min
  • Chopin etude Opus 25 No.1- 3 min
  • Respighi Sicilienne fr. Ancient Airs and Dances – 3.45 min

11:45 – 12:00 – Al Thomas – 3-round (PT)

  • Bartok, Fantasie in E-Minor, BB27 No.1 – 4 min
  • Brahms, Rhapsody in B-Minor, Opus 79 – 8 min

12:00 – One hour lunch break

1:00 – 1:15 – Opening announcements

1:15 – 1:30 – Franca Morizzoni – 2-round (Italy) (PT)

  • Mozart Sonata K330, 2nd Mov. – 5.5 min
  • Chopin Berceuse Opus 57 – 5.5 min

1:30 – 1:45 – Mirian Berro – 3-round (Canada)

  • Scriabin – Preludes Opus 11 No. 1, 4, 11 and 14 – 5 min
  • Debussy – Préludes Ondine & Feux d’artifice – 6 min

1:45 – 2:00 – Ron Setiawan – 2-round (PT)

  • Scarlatti, Sonata in B-minor K87 – 3.5 min
  • Mozart, Sonata in C Major K330, 1st Movement – 6 min

2:00 – 2:15 – Michelle Steffers – 3-round

  • Rameau, Suite for Pianoforte in G, Mov 1 (Les Tricotets), Mov 3 (La Poule) – 5 min
  • Scriabin, Etude Opus 2, No 1- 3 min
  • Rachmaninoff, Etudes Tableau, Opus 39, no. 1 – 3.5 min

2:15 – 2:30 – Nathan Wollman – 2-round

  • Ravel, Odine – 6 min
  • Bach, Prelude and fugue No 5 in D-Major, BWV874, WTC Book III – 6 min

2:30 – 2:45 – Gerard O’Reilly – 3-round (Australia) (PT)

  • Beethoven, Sonata, No.17, D minor, Op. 31, No 2, 3rd movement, 8 min
  • Chopin, Prelude, Op 28, No 4, E minor 3 min

2:45 – 3:00 – Marina Fish -2-round (Canada) (PT)

  • Brahms, Rhapsody Opus 79 No. 1 –  8 min
  • Rachmaninoff, Etudes-Tableaux Opus 33 No.3 – 4 min

3:00 – 3:15 – Robert Seppy – 2-round

  • Bach: Ich ruf’zu dir, Herr Chorale Prelude,BWV639, (Transcribed: Ferruccio Busoni) – 3.5 min
  • Beethoven: Sonata No. 18, Opus 31, No. 3 – II movement (Scherzo – Allegretto Vivace) 5.25 min

3:15 – 3:30 – Mary Woolsey – 2-round

  • Grieg, Sonata Opus 7, Mov. 2, – 4.5 min
  • Schubert Impromptu, D899, No 90, No 3 – 7.5 min

3:30 – 3:45 – 15 minute break

3:45 – 4:00 – Pavel Chistyakov – 3-round (Russia)

  • Liszt. Sonetto del Petrarca No.104 – 5 min
  • M-A. Hamelin. Étude No.8 ‘Erlkönig’ after Goethe – 5.5 min

4:00 – 4:15 – Esfir Ross – 3-round (PT)

  • Purcell, Ground in C – 2 min
  • Mozart, Variations in C, KV 265 – 9 min

4:15 – 4:30 – Carl Rosser – 3-round

  • Chopin, Nocturne in B major, Op. 9 No. 3 –  7 min
  • Debussy, Serenade for the Doll from The Children’s Corner – 3 min

4:30 – 4:45 – Rebecca Huff – 3-round (PT)

  • Rachmaninoff, Etude Tableau, Op. 33 No. 8 – 4 min
  • Chopin, Etude, Op. 25 No. 2 – 3 min
  • Beethoven, Sonata, Opus 10 No. 2 – 5 min

4:45 – 5:00 – Yun Liang – 3-round

  • Mozart, Sonata No.9 in D-major, K.311, Mov. I – 6 min
  • Chopin, Etude Opus 25 No. 1 – 3 min

5:00 – 5:15 – James Rosenblum – 3-round

  • Bach, Prelude and Fugue in G-major, WTC Book II – 2.5 min
  • Bach, Prelude and Fugue in E-major, WTC Book II – 6 min
  • Chopin, Impromptu, No. 1 in A-flat major – 3.5 min

5:15 – 5:30 – Adrienne Johnson – 3-round

  • Ravel, Ondine from Gaspard de la Nuit – 8 min
  • Rachmaninoff, Prelude Opus 32 No.12 – 3.5 min

5:30 – 5:45 – Melinda Morse – 2-round

  • Hindemith, Ludus Tonalis, Fuga No. 2 in G-Major – 2.25 min
  • Ravel, Miroirs Ste., Alborado del Gracioso – 8 min